Lokala IT-lösningar på global grund

Många verksamheter har prestandaproblem och blir tagna på sängen när de uppkommer. Andra har kommit längre och pratar om prestandafrågor och prestandatest, men idagsläget är det väldigt få som utför det. Det fi nns en hel del förutfattade meningar om att prestandatest skulle vara dyrt och svårt. Denna myt vill vi med detta seminarium ta död på.

Du kommer att få chansen att med egna ögon se oss utföra ett prestandatest live mot en applikation på Sogeti. Du kommer att få se hur testerna är planerade, hur script är uppbyggda, hur man arbetar med testdata, hur testet genomförs, samt hur du analyserar resultatet efter utförda tester.

Trots att prestandatest av naturen är av en mycket teknisk karaktär så kommer vi att på ett pedagogiskt sätt visa att med rätt verktyg och rätt kompetens, så är det en relativt enkel och billig historia. Syftet är att när du går härifrån ska steget till att gå från ord till handling och genomföra nödvändig prestandatst kännas betydligt kortare.

Seminariet genomförs av vår ledande expert inom prestandatest, Jonas Persson, som har mer än tio år i branschen och mer än sex år av praktisk erfaranhet av prestandatest och prestandaoptimering i bagaget.

Varmt välkomna önskar Sogeti Center of Test Excellence!

 
UTVÄRDERING
 
Namn:
 
Betyg: (skala 1-10 där 10 är högsta betyg)
 
Kommentarer:
Bookmark and Share

Tid:

Onsdag 31 oktober klockan 08.00-09.30.

Frukost serveras från 07.30.

Plats

Sogetis kontor i Göteborg, Fredsgatan 1, Karta/vägbeskrivning.

Kontaktperson:

Petra Jörstun,
tel. 072-746 93 23

Anmälan:

Seminariet (inkl. frukost) är kostnadsfritt och du anmäler dig enkelt via knappen nedan.