Lokala IT-lösningar på global grund

Inom Sogetis Center of Industrial IT har vi sedan över 40 år tillbaka samlat på oss erfarenhet av produktionsnära IT-lösningar. Inom vårt nationella Sogeti Center of Industrial IT är vi specialiserade på skräddarsydda lösningar för produktionsåterrapportering och uppföljning, så kallade MIS/MES-system.

I ett MIS/MES-system (Manufacturing Information/Manufacturing Execution System) handlar det om att tillhandahålla rätt information vid rätt tillfälle på rätt ställe. Med bra systemstöd kan operatörer hantera produktionen och eventuella avvikelser på ett sätt som ger både spårbarhet och möjlighet att analysera samt utveckla verksamheten. Integration med överordnade affärs- och planeringssystem liksom kringliggande SCADA- (Supervisory Control And Data Acquisition) och styrsystem är ofta centrala delar i väl fungerande industriella IT-system.

Konkreta exempel

Några exempel på vad Sogeti Center of Industrial IT kan göra för din verksamhet:

Har du krav på spårbarhet i din produktion?
Vi kopplar produktionsdata och testresultat till producerade enheter.

Sparar och analyserar ni er produktionsdata?
Vi bygger datawarehouse-lösningar som låter er dra nytta av informationen och erfarenheten som finns samlad.

Sitter dina operatörer med gamla utskrifter eller kan du snabbt prioritera om din produktion?
Vi ger dina operatörer gränssnitt som eliminerar onödig pappersexercis och ger dig möjlighet att blixtsnabbt styra om din produktion.

Mäter du stopp och avbrott i produktionen?
Vi samlar data om produktionens alla stopp och störningar så att felavhjälpande åtgärder kan sättas in där de gör störst nytta.

Våra tjänster

Vi hanterar all typ av återrapportering och uppföljning som rör din produktion och skapar skräddarsydda lösningar för din verksamhet. Experterna inom Sogeti Center of Industrial IT kombinerar stor verksamhetserfarenhet med vår djupgående kunskap inom programmering och databaskonstruktion. Detta leder till stabila lösningar som kan utvecklas och anpassas allt efter som våra kunders verksamhet förändras.

Våra lösningar ger möjligheten till uppföljning av verksamheten i realtid liksom möjligheten att sammanställa och analysera produktionsdata för effektivisering, kvalitetssäkring och verksamhetsutveckling.

De experter som knutits till vårt Sogeti Center of Industrial IT kan stödja och genomföra alla faser av projekt, från specifikation och design via systemutveckling och test till datasammanställning och informationsdistribution.

Utöver leverans av MIS/MES-lösningar kan Sogeti bidra med kompetens inom exempelvis datawarehousing för att hantera insamlad data, intranät och portaler för att publicera lämplig information, samt integration för att knyta samman produktionen med kringliggande system.

Metoder, verktyg och miljöer

Inom Sogeti Center of Industrial IT arbetar vi med den senaste Microsoft-tekniken och bygger våra system på bland annat WPF, WCF och Entity Framework. Vi väljer gärna Microsofts SQL Server eftersom den ger möjlighet till både integrerad rapporthantering (SSRS) och dataanalys (SSAS). Vi är kvalitetscertifierade enligt ISO 9001 TickIT och vi arbetar ständigt för att behålla den höga kundnöjdhet som vi förvärvat genom åren.

Varför Sogeti?

Sogeti är ett av Sveriges största IT-konsultföretag. Vår kunskap inom Industrial IT är omfattande. Vi har över 40 års erfarenhet på området. Våra rötter sträcker sig ända tillbaka till när Uddeholms- och Billeruds dataavdelningar 1967 bildade Värmlandsdata. Vi är en helhetsleverantör inom IT och produktionsnära system.

Att välja Sogeti Center of Industrial IT som partner skapar trygghet och vi levererar din lösning OTACE (On Time Above Customer Expectation). Vi mäter alltid kundnöjdheten inför och efter våra uppdrag för att säkerställa att du blir nöjd med våra tjänster (www.sogeti.se/otace).

Sogeti Center of Industrial IT är beläget i Karlstad men av nationell karaktär och stöttar därför kunder över hela landet med sin expertis.

 

Bookmark and Share

Referens

Erasteel Koster AB
Vid införande av ett nytt affärssystem i SAP på Erasteel Kloster identifierades behov av länk för återrapportering mellan SAP, operatörer och befintliga MIS/MES-system. Sogeti skapade en sådan integration.

Volkswagen Group Sverige 
Tack vare Sogetis Diamond-lösning har Volkswagen Group Sverige bytt sin utskriftshantering. Med lösningen har VW Group fått en ”grönare” IT-lösning, med ökad sökbarhet och tillgänglighet som bygger på befintligt Microsoft-infrastruktur.

Vill du veta mer?

Kontakta ditt lokala Sogetikontor eller centeransvarig Bengt Löwenhamn:

Bengt Löwenhamn

070-64 99 315
bengt.lowenhamn@sogeti.se

Tjänsteblad

Ladda ned vårt tjänsteblad via tjänstebladsförrådet.